تبلیغات
فلسفه اخلاق،روانشناسی اخلاق،انسانشناسی،فلسفه غرب - اومانیسم اسلامی؟
فلسفه اخلاق،روانشناسی اخلاق،انسانشناسی،فلسفه غرب
مجتهد شبستری؛«بیایید عقلانی و اخلاقی زیست کنیم.» کانت؛«در بکار گیری فهم خود شهامت داشته باش!»

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اومانیسم اسلامی؟

 

در حال مطالعه کتاب«سمبولیسم در آراء اریک فروم»نوشته آقای شهریار زرشناس بودم که مجبور شدم این نوشته را بنویسم.چرا که اگر با آقای زرشناس آشنا نبودم می گفتم این آقا به هیچ وجه با اومانیسم و روانشناسی آشنائیتی ندارند ولی احساس می کنم تفکرات ضد مدرنیته و همچنین ضد غربی ایشان باعث شده اند که ایشان تا حدودی از مسیر اعتدال خارج شده اند.ایشان در این کتاب که در پی نقد آراء فروم می باشد،بیان می دارد که اریک فروم روانشناسی ماتریالیست است و در مورد انسان دارای تفکراتی مکانیکی می باشد.اما در واقع  نه اریک فروم دارای تفکرات مکانیکی و ماتریالیستی می باشد،و نه ماتریالیست بودن لازمه اومانیسم است.بلکه فروم به مابعداطبیعه کاملاً معتقد می باشد و فیلسوف_روانشناسی وجودگرا می باشد که تمام تلاشش در طول زندگی رفع دغدغه های انسانی و از بین بردن تفکراتی اقتدار گر به نفع باورهای اومانیستیک و انسان گراست و هرچند وی با ادیان ابراهیمی تاریخی«یهود و مسیح»،میانه خوبی ندارد اما همانند کانت و هگل به روح وایدئالیست معتقد است.خداوند را روح این جهان و غایت این عالم می داند و نه صرفاًیک حاکم خودخواهِ مقتدرگرا!

و از سوی دیگر هرچند در تاریخ اومانیسم از افلاطون تاکنون فیلسوفانی ماتریالیست وجود داشته است ولی همانطور که عرض کردم این دلیل بر تعمیم نمی شود و اینکه ما ماتریالیست و مادی گرا بودن را شرط لازمه اومانیسم بدانیم. اومانیسم فروم به خصوص در شناخت طبع و ذات انسانی بدینگونه است که فروم معتقد است انسان خود می تواند کاشف استعدادها و توانائی های درونی خویش باشد و معتقد است که«سنت بزرگ فکر اخلاق انسانی پای بستهای سیستمهای ارزش،بر مبنای مختار بودن و خرد آدمی است.انسان برای خویشتن،ص16»و در مقابل وی معتقد است که سنت اقتدار گرا بطور رسمی استعداد تشخیص نیک و بد را در انسان انکار می کند و به عنوان یک مقام مقتدر آنچه را که برای انسان خوب و بد است تعیین می کند و هنجارهای اخلاقی را مقرر می دارد و این تقریباً همسان است با نظریه اشاعره در اسلام که منکر حسن و قبح عقلی هستند.اما در تفکرات شیعه انسان که مخلوق خداوند است با توجه به خرد و آگاهی خویش، خود می تواند کاشف هنجارها باشد و اگر در شریعت هنجارها مطرح می شوند باید مطابقت با عقل داشته باشند تا قابل اعتماد باشند و ما از عقل با عنوان رسول باطنی یاد می کنیم.انسان در تفکرات اریک فروم موجودی صرفاً ماشینی و رفتارگرا نمی باشد بلکه خود با استفاده از خرد و آگاهی سرنوشت خود را رغم می زند.

در ادامه ما با چند تن از بزرگان اسلام که تفکرات اومانیستیک داشتند آشنا می شویم تا به صورت مختصر با اومانیسم اسلامی در گذشته آشنا شویم.

سه چهره سر شناس
 نیمه‌ی‌ دوم‌ قرن‌ چهارم‌ / دهم‌ كه‌ آل‌بویه‌ حكومت‌ را در اختیار داشتند شاید نقطه‌ی‌ اوج‌ چیزی‌ باشد كه‌ می‌توان‌ آن‌ را «انسان‌ مداری‌» نامید. از آن‌ پس‌ جمّ غفیری‌ از محصّلان‌ مختلف‌ برغم‌ پیش‌ زمینه‌ها و تعهدات‌ دینی‌ گوناگون‌ به‌ «علوم‌ الاوایل‌» و زبان‌ مشتركی‌ كه‌ درباره‌ی‌ آن‌ تبادل‌ افكار گرایش‌ یافتند. برخی‌ از مفسّران‌ این‌ عصر، مانند نتون‌ (2) ، مكتب‌ فلسفی‌ فارابی‌ را پیشرو دانسته‌اند و نفوذ فارابی‌ به‌ راستی‌ از اهمیتی‌ عظیم‌ برخوردار است‌. یقیناً سرلوحه‌ی‌ این‌ عصر به‌ دست‌ او رقم‌ خورد و سزاوار است‌ سلسله‌ سندی‌ را مورد توجه‌ قرار دهیم‌ كه‌ او را به‌ عصری‌ كه‌ بر تحلیل‌ آن‌ مشغولیم‌ متصل‌ كرده‌ است‌، 
نسبت‌ اومانیستهای‌ اسلامی‌ با ارسطو 
اومانیستهای‌ اسلامی‌ همانند پیروان‌ خوب‌ ارسطو علوم‌ را به‌ دو بخش‌ تقسیم‌ می‌كنند، یكی‌ علوم‌ عملی‌ و دیگری‌ علوم‌ نظری‌؛ فقه‌ و كلام‌ را در زمره‌ی‌ بخش‌ اول‌ می‌آورند، كه‌ مؤید این‌ برداشت‌ است‌ كه‌ شكل‌ آموزش‌ مورد بحث‌، صرف‌نظر از طبیعت‌ تعهد دینی‌ كه‌ در بطن‌ آن‌ مطرح‌ است‌ و سنت‌ ادبی‌ای‌ كه‌ آن‌ طبیعت‌ بر شالوده‌ی‌ آن‌ استوار است‌، فرق‌ چندانی‌ با الگوی‌ یونانی‌اش‌ ندارد.
البته‌ ما در اینجا صرفاً نباید به‌ نظریه‌های‌ خاصی‌ كه‌ «انسان‌ انگاران‌» مطرح‌ كرده‌اند نظر كنیم‌. یكی‌ از صور ادبی‌ مخصوص‌ این‌ دوره‌ ساختار «ادبیات‌ حكمی‌» آن‌ است‌، كه‌ شامل‌ كلمات‌ قصار، برهانها، حكایات‌، شرح‌ احوال‌. شرح‌ پدیده‌های‌ طبیعی‌ای‌ می‌شود كه‌ عموماً مبنای‌ محكمی‌ در یونان‌ باستان‌ دارند كه‌ سبك‌ زندگی‌ در ضمن‌ امثال‌ و حكم‌ فرحبخش‌ گذشتگان‌ عرضه‌ شود. مداركی‌ در دست‌ است‌ كه‌ نشان‌ می‌دهند این‌ متون‌ در طیف‌ گسترده‌ای‌ از اقشار رواج‌ داشته‌ است‌ و آنان‌ كه‌ خود می‌دانسته‌اند غالباً از آن‌ متون‌ شاهد مثال‌ می‌آورده‌اند. می‌توان‌ فرض‌ كرد كه‌ بحث‌ جدی‌تر این‌ متون‌ شامل‌ تحلیل‌ و توضیح‌ معانی‌ نقل‌ و قولها و نشان‌ دادن‌ ارتباط‌ آنها با زندگی‌ و اندیشه‌ معاصر می‌باشد. توجه‌ به‌ این‌ سبك‌ نگارش‌ از این‌ جهت‌ مهم‌ است‌ كه‌ زندگی‌ معاصر در جهان‌ اسلام‌ را به‌ تمدن‌ رسمی‌ در بستر یك‌ شبكه‌ی‌ جهانی‌ ظاهراً پیوسته‌ مبتنی‌ بر خرد جاویدان‌ پیوند می‌زند؛ عنوان‌ یكی‌ از كتابهای‌ ابن‌مسكویه‌ « جاودان‌ خرد » است‌. بنابراین‌، وصف‌ «انسان‌ مدار» ظاهراً وصفی‌ بسیار سزاوار است‌
اومانیسیم‌ با قیداسلامی‌ یعنی‌ چه‌؟ 
اومانیسم‌ اسلامی‌، با قید اسلامی‌ بودن‌ آن‌ برای‌ متفكران‌ مسلمانی‌ كه‌ به‌ ابن‌مسكویه‌ ختم‌ می‌شود به‌ كار می‌رود. در واقع‌ الزامات‌ دینی‌ مسلمانان‌، ایشان‌ را به‌ جامعه‌ای‌ كه‌ عضوی‌ از آن‌ هستند نزدیك‌تر می‌كند. شعائر دینی‌ فعالیت‌ ایشان‌ را در بطن‌ آن‌ جامعه‌ معین‌ می‌كند و روابط‌ ایشان‌ را با دیگران‌ بیان‌ می‌دارد، و بدیهی‌ است‌ كه‌ در درون‌ چنین‌ اجتماعی‌ دین‌ نقش‌ برجسته‌ای‌ را ایفا می‌نماید. شاید در برخی‌ اجتماعات‌ دین‌ اهمیت‌ كمتری‌ داشته‌ باشد، یا حتی‌ هیچ‌ اهمیتی‌ نداشته‌ باشد. علاوه‌ بر این‌، در جوامعی‌ كه‌ دارای‌ ادیانی‌ متفاوت‌ هستند برای‌ اینكه‌ شخص‌ بتواند در مسالمت‌ به‌ سر برده‌ و اعمال‌ مدنی‌ عادی‌ خود را كه‌ مددكار یك‌ وجود صلح‌آمیز است‌ انجام‌ دهد لازم‌ است‌ تكالیفی‌ را كه‌ آن‌ ادیان‌ مشخص‌ كرده‌اند به‌ جا آورد. چنانچه‌ شخص‌ وظایف‌ متعارف‌ خود را به‌ جا آورد نه‌ تنها زندگی‌ را برای‌ او آسوده‌تر می‌كند بلكه‌ همچنین‌ ارتقاء اندیشه‌ی‌ او را به‌ سوی‌ سطوح‌ عالی‌تری‌ از تجرید ممكن‌ می‌سازد.
در اینجا بدنیست‌ اشاره‌ كنیم‌ كه‌ در مذهب‌ نو افلاطونی‌ (كه‌ همه‌ی‌ پیروان‌ فارابی‌ با آن‌ مأنوس‌ بودند،) به‌ سهولت‌ می‌توان‌ برای‌ اندیشه‌، قابلیت‌ سیر در مراتب‌ گوناگون‌ را در نظر گرفت‌ تا حدّی‌ كه‌ با مجرّدترین‌ مرتبه‌ای‌ كه‌ ما انسانها قابلیت‌ آن‌ را داریم‌ متحد شود. اما تردیدی‌ نیست‌ كه‌ این‌ طرح‌ از تكامل‌پذیری‌ اندیشه‌ در وهله‌ی‌ اول‌ با تصور دینی‌ فاصله‌ دارد، و بلكه‌ از یك‌ متن‌ فلسفی‌ برخاسته‌است‌ كه‌ هدف‌ آن‌ مصالحه‌ی‌ دیدگاه‌ خاص‌ افلاطونی‌ و ارسطویی‌ است‌. مذهب‌ نوافلاطونی‌ این‌ مناسبت‌ را دارد كه‌ از آن‌ كاملاً بهره‌برداری‌ دینی‌ بشود، زیرا از اتصال‌ میان‌ این‌ جهان‌ با خالق‌ آن‌ تبیینی‌ به‌ دست‌ می‌دهد كه‌ می‌تواند با بافتهای‌ دینی‌ كاملاً متفاوت‌ به‌ خوبی‌ وفق‌ پیدا كند.
از سوی‌ دیگر دین‌ اسلام‌، بنا به‌ رأی‌ غالب‌، بهترین‌ زبان‌ را برای‌ بیان‌ حقایق‌ فلسفی‌ واجد است‌ و فارابی‌ و پیروان‌ او استدلال‌ می‌كنند كه‌ مسلمانان‌ نسبت‌ به‌ غیر مسلمانان‌ مزیتی‌ دارند و آن‌ اینكه‌ دین‌ آنها از دیدگاه‌ سیاسی‌ به‌ نحو بسیار ماهرانه‌ای‌ سازمان‌ یافته‌ است‌. با این‌ حال‌، آنچه‌ «انسان‌ مداران‌» اسلامی‌ می‌باید بپذیرند این‌ است‌ كه‌ متفكران‌ كلاسیك‌ می‌توانستند اندیشه‌ی‌ خود را در امتداد خطوطی‌ مناسب‌ تكمیل‌ كنند، حیتثی‌ بدون‌ استمداد از وحی‌ الهی‌،آن‌ هم‌ درست‌ به‌ طریقی‌ اسلامی‌؛ هر چند آنها بر این‌ اعتقاد بودند كه‌ فلسفه‌ منشأی‌ الهی‌ داشته‌ است‌ و از طریق‌ انبیاء سلف‌ آورده‌ شده‌ است‌. چیزی‌ كه‌ در طول‌ قرون‌ و اعصار تا زمان‌ یونان‌ باستان‌ دگرگون‌ شده‌ است‌ این‌ است‌ كه‌ ادیانی‌ منبعث‌ شده‌اند كه‌ به‌ مسیر كمال‌ با فصاحت‌ بیشتری‌ پرداخته‌اند، به‌ ویژه‌ برای‌ بخشهایی‌ از جامعه‌ كه‌ صرفاً قادرند قسمتی‌ از این‌ مسیر را بپیمایند، لكن‌ طبیعت‌ ذاتی‌ آن‌ كمال‌ نظری‌ دگرگون‌ ناشده‌ باقی‌ مانده‌ است‌

וילות באילת
23 مرداد 98 18:44
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes a villa for rent by
city, a variety of rooms lofts and villas. Be astounded by the photos and information that they have to
offer you you. The site is a center for you all the ads in the field, bachelorette party?

Spend playtime with someone who leaves Israel? Regardless of what the explanation you will need to
rent a villa for a potential event or simply just a bunch recreation ideal for any age.
The website is also the middle of rooms through the hour, which is
already another subject, for lovers who are seeking
an expensive room equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.

Regardless of what you are interested in, the 0LOFT website creates a seek out you to identify
rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and
Gush Dan.
view more
15 مرداد 98 01:50
When some one searches for his essential thing, so he/she needs to be available that
in detail, so that thing is maintained over here.
iboysoft data recovery software
14 مرداد 98 01:04
Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard
work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?
צימר
9 مرداد 98 17:36
Index Search Villas and lofts for rent, search by region,
find in minutes a villa to book by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be in awe of the pictures and knowledge that the site has to make
available you. The website is a center for every person the ads inside field, bachelorette party?
Use an associate who leaves Israel? No matter what the explanation you
have to rent a villa for a forthcoming event or just a bunch recreation suited to any age.
The site is also the center of rooms by way of
the hour, which has already been another subject, for lovers who are trying to find
an opulent room equipped for discreet entertainment which has
a spouse or lover. No matter what you are interested in, the 0LOFT website will make a seek out you to
identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
לופטים עם בריכה
9 مرداد 98 04:11
thanks a lot considerably this fabulous website can be professional and also casual
נערת ליווי ברמת גן
3 مرداد 98 09:46
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters
on Everton Park in Singapore. I'm having black coffee, he's
using a cappuccino. They're handsome. Brown hair slicked back, glasses for
his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They are well made, with incredible arms and a chest that shines during this sweater.

We're standing ahead of one another preaching about
our everyday life, what we wish money, what we're looking for on another
person. He starts telling me that he's got been rejected lots of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I would not know. Everything happens for
good reason right. But inform me, would you reject me,
does one Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he stated as I buy far better him and kiss him.

‘When don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I enjoy the way you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my high heel in her leg, massaging it slowly. ‘So what can that suits you in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone that knows what they have to want. Somebody that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when you try new things,' he says. ‘I'm never afraid when trying something totally new, especially on the subject of making something mroe challenging in the sack ', I intimate ‘And I like females who are direct, who cut from the chase, like you recently did. To become
honest, that is a huge turn on.
וילות להשכרה בצפון
30 تیر 98 05:58
thanks a lot a whole lot this web site will be conventional and also informal
رقم صیانة میكرویف
21 تیر 98 14:31
Asking questions are truly nice thing if you are not understanding anything entirely,
however this article offers nice understanding yet.
נערת ליווי ברמת גן
18 تیر 98 22:14
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses
that are great for his face, hazel eyes and the most amazing lips
I've seen. He could be well made, with incredible arms including a chest that stands out
about this sweater. We're standing right in front of each other dealing with our way of life, what
we really wish for in the future, what we're searching for on another person. He starts saying that he's got been rejected
lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I can't know. Everything happens for a good reason right.
But tell me, you would not reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I get far better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I favor the way you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my rearfoot in her leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you like in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows what they have to want. A person that won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when trying new stuff, especially in relation to making new stuff in the bed room ', I intimate ‘And I love women who are direct, who cut through the chase, like you simply did. Being
honest, that is a huge turn on.
click
18 تیر 98 21:42
Hi, I wish for to subscribe for this web site
to obtain latest updates, therefore where can i do it please assist.
Sexy2Call
16 تیر 98 13:59
Sexy2call Quick search and get up to date results Choose a massage escort girl,
discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?

Discrete apartments? Complete a quick search by region
נערות ליווי
16 تیر 98 09:37
"We have to build to a new crescendo, cheri," he said. "Therefore we can have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded with lust, plus
the soft skin of his hard cock against my sex was having its
intended effect. I'm feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the entrance of
my pussy, and I desired him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back
approximately my clit.

I became aching to possess him inside, and I possibly could tell that his ought to push that wonderful hard
cock inside me was growing. His moans grew to check
mine, and I knew the impression of my wet pussy lips about the head
of his cock was getting excessive both for of us.


"Permit finale begin," he stated, anf the husband slid the end of his cock inside me.We both gasped as they held his cock there for the
moment. I contracted my pussy to get him further inside, and that he threw his head back for the sensation. Inch
by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled me, but I needed it inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder,
and that he plunged his cock completely in.
שירותי ליווי ברמת גן
15 تیر 98 20:26
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses
that fit his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They are well-built, with incredible arms as
well as a chest that shines within this sweater.
We're standing before of one another speaking about us, what we
wish money for hard times, what we're interested in on another person. He starts saying that he has been rejected loads of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I believe that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.
But tell me, you would not reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you today?' he explained as I buy closer to him and kiss him.

‘The next time don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I prefer the method that you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my high heel within his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you prefer in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you never know what they have to want. Somebody who won't say yes even though I said yes. Someone who's not afraid when trying interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something mroe challenging, especially in terms of making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut with the chase, like you recently did. For being
honest, it really is a huge turn on.
Sexy2Call
14 تیر 98 07:43
Sexy2call Quick search and get the latest results Discover a massage escort girl,
discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search
of escort girls? Discrete apartments? Make a quick search by region
שירותי ליווי ברמת גן
12 تیر 98 13:13
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face,
hazel eyes and the most amazing lips I've seen.
He's well made, with incredible arms as well as a chest that
is unique during this sweater. We're standing in the front of each other referring
to our lives, what we wish money for hard times,
what we're looking for on another person. He starts telling me that he's got been rejected plenty of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.
But identify, you wouldn't reject me, do you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at the moment?' he stated as I buy much better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I like how you would think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘What can you wish in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you never know what we want. A person that won't say yes even if I said yes. Someone who's unafraid of trying new things,' he says. ‘I'm never afraid when trying interesting things, especially in terms of making something totally new in the sack ', I intimate ‘And I love women who are direct, who cut from the chase, like you may did. To generally be
honest, which is a huge turn on.
חדרים לפי שעה בראשון לציון
8 تیر 98 20:55
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in a few minutes a villa for rent
by city, a range of
more
6 تیر 98 09:13
more - http://thomas02tyson.soup.io/post/669703954/baccarat-site-Card-Counting-Facts - It
should therefore function as no surprise that, to experience total overall
wellness, we should instead take care of the 3 (3) areas of ourselves - mind, body and spirit.
You're certain to find something suited for you knowning
that you'll enjoy. So far, exercise and balanced diets are viewed as a couple of the key factors that lead to fit and strong body.here - https://www.4shared.com/s/fyoj-Fo-rda
דירה דיסקרטיות
5 تیر 98 03:57
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. They're well built, with incredible
arms and a chest that is unique for this sweater.
We're standing right in front of one another discussing people, what we want
for future years, what we're in search of on another
person. He starts saying that he has been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.
But figure out, can you reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you currently?' he explained as I purchase far better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I'm keen on how you would think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my your back heel within his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you enjoy in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone you will never know whatever they want. A person who won't say yes even though I said yes. Someone who's not afraid of attempting new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when trying interesting things, especially in terms of making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And I love women who are direct, who cut throughout the chase, like you only did. To become
honest, it really is a huge turn on.
נערת ליווי
4 تیر 98 19:17
"We've got to build completely to another crescendo, cheri," he said.

"Therefore we could have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, along with the soft skin of his
hard cock against my sex was having its intended effect.
I'm feeling a stronger arousal now as I felt his
cock slide between my sensitive lips. I felt the pinnacle of
his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I needed him to
thrust into me hard. Instead he retracted
and slid his hardness back around my clit.

I was aching to have him inside, and I could truthfully tell that his ought to push that wonderful hard cock inside me
was growing. His moans grew to enhance mine, and I knew the sense of
my wet pussy lips within the head of his cock was getting a lot for
both of us.

"Permit finale begin," he stated, and hubby slid the tip of his cock inside me.


We both gasped as they held his cock there
for just a moment. I contracted my pussy to get him further inside, and that he threw his return with the sensation.
Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, with
each time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful simply because
it filled me, but Needed it inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and that he plunged his cock all the way up in.
http://schumothez.strikingly.com/
3 تیر 98 01:02

Nicely put. Thanks a lot!
cialis tadalafil achat cialis en itali generic cialis levitra interactions for cialis acheter du cialis a geneve cialis super kamagra cialis price thailand cialis 5 mg buy how to purchase cialis on line cialis coupons
Online cialis
2 تیر 98 09:25

Thanks! Very good stuff.
cialis uk generic cialis 20mg uk the best choice cialis woman rx cialis para comprar cialis pills boards generic cialis pill online we use it 50 mg cialis dose cialis manufacturer coupon enter site very cheap cialis only best offers cialis use
cialis price comparison
1 تیر 98 18:43

You mentioned it really well.
cialis super kamagra preis cialis 20mg schweiz cialis sale online cialis 10 doctissimo cialis 5mg prices on cialis 10 mg we choice cialis uk dosagem ideal cialis cialis pas cher paris buy cialis sample pack
Cialis 20 mg
31 خرداد 98 09:31

You said it perfectly.!
cialis generico milano buy cialis sample pack try it no rx cialis cialis generisches kanada cialis generic availability click now cialis from canada acheter cialis kamagra how to purchase cialis on line cialis coupons printable only here cialis pills
http://spinicro.strikingly.com/
30 خرداد 98 16:54

You made your position quite well!.
buy cialis online cialis 10mg prix pharmaci tadalafil tablets i recommend cialis generico what is cialis acheter du cialis a geneve cialis professional yohimbe cialis farmacias guadalajara non 5 mg cialis generici does cialis cause gout
http://noiphlegej.strikingly.com/
29 خرداد 98 22:29

Factor nicely applied.!
cialis patent expiration buy cialis online cheapest cialis price thailand discount cialis cialis 20mg prix en pharmacie wow look it cialis mexico cialis sans ordonnance legalidad de comprar cialis warnings for cialis warnings for cialis
Generic cialis
29 خرداد 98 06:06

Thanks a lot. I like this.
low dose cialis blood pressure cialis tablets cialis 20 mg cut in half cialis alternative cialis y deporte buying cialis in colombia cialis efficacit cialis australian price acquisto online cialis cialis diario compra
http://venttepod.strikingly.com/
28 خرداد 98 07:29

Amazing lots of excellent material.
cialis preise schweiz cialis daily dose generic price cialis wal mart pharmacy cialis 50 mg soft tab cialis sale online cialis side effects side effects of cialis enter site 20 mg cialis cost how to purchase cialis on line cialis therapie
http://tarptroubbe.strikingly.com/
27 خرداد 98 16:37

Good material. Regards.
low cost cialis 20mg ou trouver cialis sur le net cialis cuantos mg hay tadalafil tablets viagra vs cialis cialis rckenschmerzen cialis australia org cialis 5 mg funziona cialis without a doctor's prescription price cialis per pill
http://oththeokron.strikingly.com/
27 خرداد 98 01:50

Truly plenty of terrific knowledge.
cialis generico postepay cialis daily cialis 5 mg wow look it cialis mexico buying brand cialis online costo in farmacia cialis free cialis we choice free trial of cialis cialis mit grapefruitsaft cialis arginine interactio
http://weihawsang.strikingly.com/
26 خرداد 98 11:58

Seriously tons of awesome advice!
cialis 20mg preis cf we recommend cialis best buy how to purchase cialis on line we choice free trial of cialis compare prices cialis uk we use it cialis online store buying brand cialis online cialis patentablauf in deutschland cialis en mexico precio cialis y deporte
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

با سلام
مطالب این وبلاگ صرفاً نوشته هائی در زمینه فلسفه اخلاق می باشند و تلاش شده است تا از دست نوشته های شخصی و مقالاتی که در سایت های دیگر ارائه شده اند استفاده شود تا اخلاق را با نگاهی فلسفی بیان سازیم.روانشناسی،انسان شناسی و فلسفه،علومی می باشند که فلسفه اخلاق از آنها تغذیه می نماید و ما به این دلیل به این مطالب در این وبلاگ خواهیم پرداخت.در نهایت ما برآنیم که به روشنگری اخلاقی در جامعه بپردازیم در حد وسع ناچیز خودمان و در این راستا خواننده محترم را از هر گونه برداشت سیاسی و حزبی نهی میکنیم.
با تشکر مدیریت وبلاگ
مدیر وبلاگ : حسین شعبانی اردهالی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان