تبلیغات
فلسفه اخلاق،روانشناسی اخلاق،انسانشناسی،فلسفه غرب - دیدگاههای تربیتی ایمانوئل کانت
فلسفه اخلاق،روانشناسی اخلاق،انسانشناسی،فلسفه غرب
مجتهد شبستری؛«بیایید عقلانی و اخلاقی زیست کنیم.» کانت؛«در بکار گیری فهم خود شهامت داشته باش!»

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیدگاههای تربیتی ایمانوئل کانت

 

مساله تعلیم و تربیت بزرگ‌ترین مساله جوامع بشری است. به طوری كه ممالك مترقی، ترقی و تعالی خود را مرهون داشتن آموزش و پرورش پیشرفته می‌دانند و ممالك عقب مانده نیز به این دلیل عقب افتاده‌اند كه فعالیت دستگاه تربیتی آنان ضعیف و هماهنگ با دیگر دستگاه‌ها نبوده است.
درباره مساله تعلیم و تربیت، دانشمندان و فلاسفه بزرگ نظریه‌های مهمی ارائه كرده‌اند. یكی از این فلاسفه ایمانوئل كانت، اندیشمند سده 18 است. كانت متدین به دین مسیح بود و از كودكی با تعلیمات اخلاقی این دین پرورده شد و به وجوب حسن عمل اعتقاد راسخ داشت.

به نظر وی: «در جهان دو كار مهم در پیش روی بشر قرار دارد كه یكی از آنها تعلیم و تربیت است و دومی حكومت» (1)، او توضیح می‌دهد، دومی هم كه حكومت باشد در حقیقت نوعی آموزش و تعلیم و تربیت مردم است.

حاكم از مردم كارهایی را می‌خواهد كه انجام دهند و بعكس از كارهایی ایشان را نهی می‌كند، پس تعلیم و تربیت اساسی‌ترین كار در زیر آسمان است. او برای این دو موضوع (سیاست مداری و تربیت فرزند) راه‌هایی را پیشنهاد كرده كه اگر اعمال شوند، موفقیت‌آمیز خواهند بود. در این نوشتار تلاش شده برخی نكات مهم درباره تعلیم و تربیت از دیدگاه كانت مورد بررسی قرار گیرد.

كانت مانند دیگر فلاسفه،تعلیم و تربیت را مختص به حیوانات ذی شعور می‌داند و از آنجا كه انسان به لحاظ داشتن عقل و وجدان در مرتبه بالاتر نسبت به دیگر حیوانات قرار دارد، بنابراین تنها موجودی است كه می‌تواند مورد تعلیم قرار گیرد، دانش‌های مختلف را بیاموزد و آنها را به دیگران تعلیم دهد و نیز می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم تحت تربیت قرار گیرد. (2) اما نكته مهم این است كه تعلیم و تربیت انسان باید همواره در مسیر كمالی كه در نهایت باید طی كند، قرار گیرد.

اساساً از نظر كانت انسان موجودی است دارای استعدادها و توانمندی هایی كه امكان رشد آنها كاملاً فراهم است. از این رو، تربیت در بستر چنین زمینه‌ای نقش اصلاح یا حتی ایجاد و تغییر را ایفا می‌كند. توجیه گزینش گستره‌های خاصی برای امر تربیت‌یعنی تربیت فیزیكی، فرهنگی، اخلاقی و عملی حكایت از تحقق زمینه‌های آشكار آن در وجود آدمی دارد. از آنجا كه انسان دارای جسم، ذهن، اخلاق و حیطه عمل است، پس باید در این ابعاد اقدام به تربیت وی كرد و چون نمود آشكار این امور از ابتدای كودكی در وجود او تحقق دارد پس پرداختن به تربیت آن كاری منطقی و بلكه لازم و ضروری است.

3 مرحله تعلیم و تربیت: «پرستاری، پرورش و آموزش»

كانت برای تعلیم و تربیت آدمی 3 مرحله را ذكر می‌كند (پرستاری، پرورش و آموزش) (3) و از میان این مراحل، مرحله پرورش را از 2 مرحله دیگر مهم‌تر می‌داند و قائل است كه تعلیم و تربیت اصلی انسان در مرحله پرورش صورت می‌گیرد. حال به شرح برخی از ویژ گی‌های این 3 مرحله می‌پردازیم:

الف – مرحله پرستاری: این مرحله كه چند سال اولیه زندگی هر فردی را در بر می‌گیرد، بر خصیصه ماندن و زنده بودن انسان تأكید ویژه دارد. به نظر كانت شكی نیست كه «در وهله اول انسان باید بماند و حیات داشته باشد تا بتواند مورد پرورش و آموزش قرار گیرد» (4). در این مرحله انسان مانند بچه‌ای است كه باید تحت پرستاری ویژه قرار گیرد، یعنی بتواند تحت تعلیم و تربیت صحیح به حیات خویش ادامه دهد.

ب- مرحله پرورش: مرحله پرورش خود به دو مرحله یك تا 8 سالگی و 8 تا 16 سالگی تقسیم می‌شود. در مرحله اول (8 یك) باید امر و نهی كرد و اطاعت از این امر و نهی را از اطفال خواست. منظور كانت از امر و نهی در اینجا، امر و نهی ماشینی است، به این معنا كه طفل باید تابع باشد و مانند ماشینی كه وقتی به دكمه آن فشار می‌آوریم، فلان كار را انجام می‌دهد و چون و چرا نكند (5). در این مرحله از آنجا كه اطفال از پدر و مادر خود الگو می‌گیرند و هرگونه رفتار بزرگ‌تر را تقلید می‌كنند، بنابراین باید فضایل اخلاقی و حسنات را درون آنان رسوخ داد و هرگز نباید با آنها استدلال كرد یا استدلالی از آنها خواست. مثلاً اگر به آنها گفتید دروغ نگو، حق ندارد بپرسد كه چرا نباید دروغ بگویم، زیرا عقل اطفال در این سن رشد كافی نكرده و نمی‌توانند استدلال‌های شما را سبك و سنگین كنند.

كانت بارها بر این نكته تأكید دارد كه به تناسب رشد ذهنی و عقلانی و گسترش توانایی كودك در درك مفاهیم، امكان توسعه و تعمیق اخلاق از مظاهر محسوس آن به فرازهای متعالی تر وجود دارد. به همین دلیل، مراحل رشد اخلاقی را كاملاً منوط به رشد موازی درك عقلانی و شناختی كودك كرده است. كانت در این باره می‌گوید: «اگر تعلیم و تربیت كودكان نسبت‌به دین مورد بررسی قرار گیرد، نخستین پرسشی كه پیش می‌آید این است كه آیا می‌توان مفاهیم دینی را با خردسالان در میان گذاشت.» (6)

در این رویكرد گویی تأثیر همه‌جانبه مفاهیمی كه به عنوان واسطه در روند تربیت تلقی شده‌اند، منحصر به تأثیر شناختی است. هرچند این رویكرد در مورد بسیاری از مقوله‌های تربیتی غیرقابل اجتناب است، اما افراط در آن دامنگیر بسیاری از مفاهیم تربیتی‌ای می‌شود كه كاركرد عاطفی آنها به مراتب بیشتر از تأثیر شناختی آنهاست. از این رو حتی ایجاد تصوری مبهم از آن مفاهیم و دریافت انعكاس آن در حوزه عواطف و گرایش های انسان، مصداقی بارز از كاركرد چندسویه برخی مفاهیم تربیتی است. چه‌ بسا بسیاری از مفاهیم ارزشی در مقام انتقال و نه ارزیابی، از این قانون پیروی نكنند. كانت هرگز توجهی به كاركرد عاطفی بسیاری از مفاهیم دینی از جمله خدا در حوزه روان و عواطف كودك نداشت. (7) او به صرف این‌كه كودك قادر به فهم و درك مفهوم خدا و اساسا مفاهیم متعالی و الهیاتی نیست، تجویز هر گونه استفاده از این مفاهیم را در مقوله تربیت برنمی‌تافت. از این رو، می‌توان مخالفت وی با تربیت دینی در دوران كودكی را سرچشمه گرفته از تكیه صرف بر دیدگاه شناختی محض به انسان قلمداد كرد.

اما از 8 سالگی به بعد،كاملا برعكس قبل، باید رفتار و همواره با استدلال امر و نهی كرد. منظور از امر و نهی در این سنین، امر و نهی اخلاقی است، یعنی دستورها باید همراه با استدلال باشد. در این صورت یا طفل توان رد استدلال شما را دارد كه به تبع آن عصیان می‌ورزد، ولی اگر قادر به رد استدلال شما نبود، حق عصیان ندارد و در صورت عصیان كردن باید او را تأدیب بدنی كرد. كانت می‌گوید: «مشكل بسیاری از ما این است كه فكر می‌كنیم در درجه اول باید الفبا را به بچه‌ها آموزش داد. اگر از یك معلم كلاس اولی بپرسند كه چرا بچه‌ها را به مدرسه آورده اید،می گوید چون می‌خواهم به آنها حروف الفبا را یاد دهم، در صورتی كه قبل از تعلیم حروف الفبا،مرتب نشستن،سكوت و آزادی را باید به آنها آموخت.» (8)

هدف پرورش، محدود كردن آزادی و هدایت آن است

كانت آزادی انسان را مهم‌تر از دیگر ابعاد وجودی او می‌داند و معتقد است آزادی امری لذت بخش بوده و اگر در سال‌های اولیه زندگی، فرد بتواند مزه آزادی را بچشد، هیچ گاه دست از آزادی بر نخواهد داشت. (9) هدف پرورش آن است كه آزادی را محدود و سپس آن را در مسیر درست هدایت كند. (10) بدین معنا كه باید به طفل آموخت آزادی حد و مرز دارد.

آموزش باید هرمی شكل باشد تا اگر طفل در هر سنی از آموزش‌های بیشتر محروم شد، حداقل در آن مقدار كه تعلیم دیده كارایی داشته باشدتا پیش از ورود به مدرسه، هیاهو كردن و آزادی بی‌حد و حصر است، اما با ورود به مدرسه جلوی هر گونه آزادی افراطی گرفته می‌شود و وظیفه معلمان این است كه نگذارند این آزادی، لجام گسیخته شود. از نظر كانت محدود كردن آزادی به 3 حد است: یكی این‌كه به انسان‌ها یاد دهیم آزادی‌شان محدود به این است كه به آزادی دیگران لطمه‌ای وارد نكنند. دوم این‌كه آزادی تو نباید آینده شخصی تو را از حال تو بدتر كند؛ یعنی اگر به آزادی‌ای عمل كنی كه فردایت را از امروزت بدتر كند، این آزادی را اگر نداشته باشی بهتر است.

شاید به همین علت است كه پدر و مادر به فرزندشان می‌گویند كه تا وقتی تكالیف مدرسه‌ات را انجام ندهی نمی‌گذاریم بخوابی یا بازی كنی. سوم این‌كه آزادی هر كس نباید با استكمال معنویش در تقابل افتد. منظور این است كه باید هدف از آزادی، رساندن فرد به كمال باشد و آزادی هر كس باید در مسیر كمال او هدایت شود. (11)

هدف تربیت بهبود بخشیدن به وضع موجود است

از دید كانت در بیشتر جوامع سازگاری با وضع موجود هدف تربیت قرار می‌گیرد، در حالی كه هدف از تربیت باید بهبود بخشیدن به وضع موجود باشد. به عبارت روشن‌تر، انسان را از آن نظر كه می‌خواهد انسان باشد، پرورش دهیم. آدمی باید به‌گونه‌ای باشد كه هر گاه بزرگ شد بتواند وضع جامعه را بهتر كند نه این‌كه خودش را با وضع جامعه سازگار نماید. از نظر كانت پدر و مادری موفق‌ترند كه بخواهند فرزندانشان بهتر از خودشان شوند نه این‌كه مثل خودشان شوند. كانت می‌گوید: «پرورش مناسب، پرورشی است كه عطف توجه به حال ندارد، بلكه به آینده توجه دارد.» (12)

آموزش هر فردی متناسب با خواست شغلی اوست

دیدگاه كانت پیرامون آموزش این است كه انسان را آموزش دهید نه از آن جهت كه می‌خواهد انسان باشد، بلكه از آن نظر كه می‌خواهد مهندس شود، پزشك شود، معلم شود و….

آموزش یك كار تخصصی (13) و برای این است كه فرد بتواند فلان حرفه خاص را یاد بگیرد.گذشته از این، آموزش زودگذر است؛ یعنی به محض تطور و تغیریافتن جامعه، آموزش‌ها هم تغییر می‌كنند. كانت معتقد است آموزش‌‌گر چه تخصصی است، اما باید جنبه هرمی خود را حفظ كند. (14) به عبارت دیگر در سال‌های ابتدایی زندگی هر فردی، باید از هر رشته علمی، برخی معلومات به افراد یاد داد شود. سپس آهسته آهسته این دامنه را تنگ‌تر كرده و یك علم خاص‌تری متناسب با شغلی كه می‌خواهد انتخاب كند، به او یاد دهیم. اساساً آموزش باید هرمی شكل باشد تا اگر طفل در هر سنی از آموزش‌های بیشتری محروم شد، دست‌كم در آن مقدار كارایی داشته باشد. كانت عیب نظام تعلیم و تربیت را در این می‌داند كه چون الفاظ و اصطلاحات زیاد است، فضل فروشی و بازارگرمی را در بچه‌ها زیاد می‌كند؛ بنابراین از هر علمی باید یك مقدارش را دقیق یاد داد، اما زیاد وارد الفاظ و اصطلاحات نشد. به عبارت روشن‌تر كمیت تعلیم و تربیت مهم نیست بلكه كیفیت آن باید خوب باشد. (15)

ایوب لاری.سایت فلسفه نو

منابع:

1- كانت، ایمانوئل، تعلیم و تربیت، ترجمه غلامحسین شكوهی، تهران، حكمت، ص18

2- یاسپرس،كارل، كانت، ترجمه میرعبدالحسین نقیبی‌‌زاده، تهران، كتابخانه طهوری، 1377،ص141

3- كانت، ایمانوئل، تمهیدات، ترجمه غلامعلی حداد عادل، تهران، مركز نشر دانشگاهی، 1370، ص160

4- همان، ص163

5- ملكیان، مصطفی، تاریخ فلسفه غرب، قم، پژوهشكده حوزه و دانشگاه، آبان 1379، ص177

6- تعلیم و تربیت، ص‌151

7- ص‌151

8- كانت، ایمانوئل، بنیاد مابعدالطبیعه اخلاق، ترجمه حمد عنایت، تهران، سروش، 1380،ص77

9- كورنر، استفان،فلسفه كانت، ترجمه عزت الله فولادوند، تهران، شركت سهامی انتشارات خوارزمی، 1378، ص183

10- ر.ك: تمهیدات، ص201

11- كاپلستون، فردریك، تاریخ فلسفه (از ولف تا كانت)،ج 6، ترجمه اسماعیل سعادت و منوچهر بزرگ‌مهر، تهران، شركت انتشارات علمی و فرهنگی، 1375، ص185

12- ر.ك: تعلیم و تربیت،ص118

13- ر.ك: تاریخ فلسفه غرب، ص181

14- ر.ك: بنیاد مابعدالطبیعه اخلاق،ص100

15- ر.ك: فلسفه كانت، ص196

 

http://viagrawwithoutdoctor.com/
7 مرداد 98 23:18

Cheers, Fantastic information.
drugs for sale in mexico canadian drugs Canadian Pharmacy USA canada medications buy pharmacy canadian medications 247 safe canadian online pharmacies buy viagra online usa how safe are canadian online pharmacies the best canadian online pharmacies
Buy generic cialis
3 تیر 98 06:05

You revealed this exceptionally well!
tesco price cialis 5 mg cialis coupon printable buy cialis online nz look here cialis order on line cialis kamagra levitra cialis 30 day sample generic cialis review uk buying cialis overnight cialis 50 mg soft tab tadalafil generic
http://worhwingsep.strikingly.com/
2 تیر 98 14:05

Useful data. With thanks.
does cialis cause gout purchase once a day cialis cialis generika cialis tablets cheap cialis viagra vs cialis legalidad de comprar cialis tadalafil 20mg 40 mg cialis what if i take we use it 50 mg cialis dose
http://idymcil.strikingly.com/
1 تیر 98 23:25

You said this really well!
viagra vs cialis we use it 50 mg cialis dose click here take cialis cost of cialis per pill acquisto online cialis cialis reviews if a woman takes a mans cialis generic cialis 20mg tablets buy original cialis comprar cialis 10 espa241a
http://erazboc.strikingly.com/
1 تیر 98 06:40

Truly a lot of great facts!
buy cheap cialis in uk cialis rezeptfrei sterreich order generic cialis online cialis preise schweiz cialis 20 mg compare prices cialis uk cost of cialis per pill cialis bula cialis sicuro in linea cialis flussig
http://bupougu.strikingly.com/
31 خرداد 98 14:38

You said it adequately..
cialis coupons printable prices on cialis 10 mg wow cialis tadalafil 100mg tadalafilo precios de cialis generico cialis cuantos mg hay cialis therapie cost of cialis cvs cialis e hiv enter site very cheap cialis
Buy cialis
30 خرداد 98 22:12

Good info. Regards!
cialis generico online warnings for cialis precios cialis peru cialis 5 mg para diabeticos can i take cialis and ecstasy 40 mg cialis what if i take best generic drugs cialis import cialis effetti del cialis cialis with 2 days delivery
http://baislotaf.strikingly.com/
30 خرداد 98 03:18

Fantastic info. Cheers!
cialis generico lilly generico cialis mexico cialis 20 mg effectiveness acquistare cialis internet safe dosage for cialis cialis coupons cialis 20 mg cost we like it cialis soft gel cialis generico milano cialis uk
http://lighcogagg.strikingly.com/
29 خرداد 98 11:06

You have made your position extremely clearly!.
click now buy cialis brand pastillas cialis y alcoho cialis canada prezzo cialis a buon mercato india cialis 100mg cost cialis price thailand cialis kaufen wo order a sample of cialis click here cialis daily uk cialis for sale in europa
il cialis quanto costa
28 خرداد 98 18:44

Nicely put, Cheers.
generico cialis mexico click here take cialis cialis arginine interactio side effects for cialis sublingual cialis online cialis 20 mg cost generic cialis levitra cialis generico in farmacia estudios de cialis genricos buy cialis uk no prescription
http://atabos.strikingly.com/
27 خرداد 98 06:06

Nicely put. With thanks!
we use it 50 mg cialis dose buying cialis on internet buy cialis online cheapest where do you buy cialis cialis online deutschland comprar cialis navarr generic low dose cialis enter site natural cialis cialis italia gratis cialis prezzo in linea basso
Buy cialis online
26 خرداد 98 02:14

Many thanks, Numerous forum posts.

female cialis no prescription cialis generic cialis 10 doctissimo only best offers cialis use cialis qualitat cialis dosage recommendations warnings for cialis cialis soft tabs for sale buy cialis online cheapest acheter cialis kamagra
http://cfarater.strikingly.com/
25 خرداد 98 12:13

With thanks! A lot of data.

bulk cialis cialis prices in england cialis rckenschmerzen cialis 5mg prix tesco price cialis get cheap cialis india cialis 100mg cost generic cialis soft gels canadian cialis cialis savings card
Buy generic cialis
24 خرداد 98 22:06

Thanks, Lots of posts!

tadalafil 5mg only now cialis for sale in us cialis preise schweiz cialis official site we like it safe cheap cialis click here to buy cialis cialis generico online cialis sale online prices on cialis 10 mg acheter cialis meilleur pri
http://holdurchcadj.strikingly.com/
24 خرداد 98 07:55

Nicely put, Appreciate it!
cialis kaufen bankberweisung cialis pills price each generic low dose cialis cialis official site cialis 100 mg 30 tablet only now cialis 20 mg only now cialis 20 mg pastillas cialis y alcoho click here cialis daily uk only now cialis 20 mg
Buy cialis online
23 خرداد 98 17:33

You actually reported it perfectly.
buy cialis online nz buy cheap cialis in uk click here cialis daily uk interactions for cialis cialis cuantos mg hay cialis generico in farmacia cialis soft tabs for sale prices for cialis 50mg cialis baratos compran uk cialis from canada
http://porgtambutp.strikingly.com/
22 خرداد 98 14:04

Very well voiced genuinely. !
we choice free trial of cialis generic cialis levitra cialis canada cialis e hiv the best choice cialis woman cialis tablets for sale how much does a cialis cost free generic cialis cialis generico lilly cialis savings card
http://cialisvie.com/
20 خرداد 98 05:58

You said it perfectly.!
cialis online napol sublingual cialis online cialis generico milano acquistare cialis internet generic cialis at walmart what is cialis what is cialis cialis generique walgreens price for cialis prezzo di cialis in bulgaria
cialisvie.com
18 خرداد 98 23:58

Thanks a lot! I enjoy this!
dosagem ideal cialis cialis prezzo al pubblico cialis pills boards cialis efficacit cialis wir preise price cialis per pill buy cialis online cheapest cialis italia gratis cialis generique 5 mg canadian drugs generic cialis
http://cialisvie.com/
17 خرداد 98 18:09

Very good information. Thanks!
cialis arginine interactio cialis dosage recommendations cialis vs viagra click here to buy cialis cialis diario compra cialis reviews warnings for cialis cialis pills boards cialis super kamagra cialis generico
http://www.reedstargetshootingclub.co.uk/reviews
4 اردیبهشت 98 17:39
プラダスーパーコピー、スーパーコピーブランド(N級品)通販専門店
http://www.datamars.com.ar/pagina-ejemplo/
3 اردیبهشت 98 04:56
腕時計_スーパーブランドコピー-信用信頼できる
http://evreux-nature-environnement.org
3 اردیبهشت 98 04:56
ロレックス人気 デイトナ 116589SALV コピー 時計
https://www.basinrepublican-rustler.com/about-us/
3 اردیبهشت 98 04:55
スーパーコピー時計-スーパーコピー代引き-ロレックススーパーコピー時計の専門店
http://canadianorderpharmacy.com/
21 فروردین 98 13:23

Whoa lots of superb information!
drugs for sale in mexico trust pharmacy canadian canadian pharmacies stendra canada online pharmacies reviews online canadian pharmacy online canadian discount pharmacies online pharmacies of canada canadian cialis online pharmacies mexico aarp recommended canadian online pharmacies
buy cialis us pharmacy
16 آذر 97 00:09

Many thanks. Quite a lot of forum posts.

cialis tablets australia cialis lowest price cialis australia org rezeptfrei cialis apotheke generic cialis comprar cialis 10 espa241a cost of cialis cvs american pharmacy cialis viagra cialis levitra buying brand cialis online
Buy cialis online
15 آذر 97 04:40

Wow tons of wonderful info.
click here cialis daily uk cialis 20 mg cialis lowest price cialis reviews cost of cialis cvs import cialis generic cialis review uk buying cialis overnight weblink price cialis cialis online nederland
Buy cialis
14 آذر 97 10:57

Thanks! An abundance of stuff!

cialis wir preise click here take cialis cialis for sale cialis generico milano cialis kaufen wo generico cialis mexico cialis purchasing india cialis 100mg cost preis cialis 20mg schweiz canadian drugs generic cialis
buy generic cialis pills
13 آذر 97 23:32

Regards. An abundance of knowledge.

achat cialis en suisse canadian drugs generic cialis generic cialis 20mg uk estudios de cialis genricos buy cheap cialis in uk brand cialis generic buy name brand cialis on line cialis dosage amounts cialis generique achat cialis en itali
buy tadalafil pills
13 آذر 97 12:33

Wonderful material. Thanks!
venta de cialis canada cialis from canada where do you buy cialis cialis authentique suisse cialis 5 effetti collaterali deutschland cialis online venta de cialis canada where do you buy cialis cialis qualitat tarif cialis france
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

با سلام
مطالب این وبلاگ صرفاً نوشته هائی در زمینه فلسفه اخلاق می باشند و تلاش شده است تا از دست نوشته های شخصی و مقالاتی که در سایت های دیگر ارائه شده اند استفاده شود تا اخلاق را با نگاهی فلسفی بیان سازیم.روانشناسی،انسان شناسی و فلسفه،علومی می باشند که فلسفه اخلاق از آنها تغذیه می نماید و ما به این دلیل به این مطالب در این وبلاگ خواهیم پرداخت.در نهایت ما برآنیم که به روشنگری اخلاقی در جامعه بپردازیم در حد وسع ناچیز خودمان و در این راستا خواننده محترم را از هر گونه برداشت سیاسی و حزبی نهی میکنیم.
با تشکر مدیریت وبلاگ
مدیر وبلاگ : حسین شعبانی اردهالی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان